23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Handelsbyer i Thy vil løfte i flok

Tre handelsstandsforeninger i Hurup, Hanstholm og Thisted er gået sammen om projekt "Vi elsker Thy".

Projektleder Berith Holtebo og eventmedarbejder Maria Vangsgaard er netop gået i gang med at søsætte projekt "Vi elsker Thy".

Det er et fælles initiativ, der er udsprunget fra de tre foreninger, der repræsenterer detailhandlen i Hurup, Hanstholm og Thisted - og støttet af Thisted Kommune med en ½ mio. kr.

- Visionen er at skabe en form for fælles identitet - et mere tydeligt Thy, siger Berith Holtebo.

Det handler om markedsføring, koordinering af aktiviteter og samtænkning af begivenheder med afsæt i en tydelig lokal forankring.

Der er planlagt tre store events hen over sommeren i de tre store handelsbyer - med tre forskellige temaer.

1. juni foregår det i Thisted, hvor der vil blive arrangeret et lokalt baseret fødevaremarked.

6. juli foregår det i gågaden i Hurup, hvor der er fokus på kunst og kunsthåndværk. Og til august er det i Hanstholm Centret, hvor fokus er på fisk og natur i Thy.

Netop de lokalt forankrede events er baggrunden for, at "Vi elsker Thy"-projektet deltager i TourismX, der foregår i Musikkens Hus i Aalborg 25. april.

TourismX er en slags pendant til et kendte tv-program, Løvens Hule.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|